دسته بندی ها

دیگر صفحات

شبکه های اجتماعی

کدام سقف در اسکلت فلزی بهتر است؟

فهرست مطالب

انواع سقف در اسکلت فلزی

متداول ترین سقف ها در اسکلت فلزی کرومیت، کامپوزیت و عرشه فولادی یا متال دک سقف هستند

کرومیت

قبل از هرچیزی بگوییم که توصیه اکید میشود که از کرومیت فقط در سازه فلزی و از تیرچه بلوک فقط در سازه بتنی استفاده کنید. این مورد غیرمجاز نیست و صرفا یک توصیه است نام علمی کرومیت تیرچه فولادی با جان باز می‌باشد. کرومیت مشابه با تیرچه بلوک در سازه بتنی است البته تفاوت های زیادی نیز دارد که در ادامه بیان میکنیم.

تفاوت تیرچه بلوک و کرومیت

 • تیرچه بلوک نیاز به شمع بندی و جک گذاری زیر سقف دارد در صورتیکه در کرومیت نیازی به شمع بندی نیست. دلیل این موضوع این است که تیرچه های بتنی قادر به تحمل وزن بتن خیس نیستند بنابراین باید به فواصل ۱ متری زیر تیرچه ها شمع قرار داد تا بتن به مقاومت کافی برسد و سپس شمع ها را باز کرد. در حالیکه در سقف کرومیت تیرچه ها قادر به تحمل وزن بتن خیس هستند و نیازی به اینکار نیست.
 • تفاوت دیگر در خود تیرچه ها است. تیرچه های بتنی پاشنه بتنی به همراه آرماتور دارد. در حالیکه تیرچه های فولادی از یک تسمه در پایین با میلگردهای زیگزاگی که نبشی بالا را به تسمه پایینی متصل می‌کند تشکیل می‌شود.
 • سرعت اجرا سقف کرومیت در مقایسه با تیرچه بلوک بسیار بیشتر است. دلیل این موضوع لزوم شمع بندی در زیر سقف های تیرچه بلوک است که باعث میشود طبقه طبقه اجرا شود. در حالیکه این محدودیت در تیرچه کرومیت نیست و میتوان چندین سقف را همزمان بتن ریزی کرد. توصیه میشود حداکثر ۳ سقف کرومیت را همزمان بتن ریزی کنیم.
 • فاصله تیرچه ها در تیرچه بلوک ۵۰ سانتیمتر است در صورتیکه در کرومیت ۷۰ سانتیمتر است که این موضوع باعث می‌شود تعداد تیرچه های کمتری در سقف کرومیت استفاده شود.

هشدار جدی در مورد کرومیت

اگر قصد استفاده از این سقف را دارید در مورد تیرچه های کرومیت اطمینان پیدا کنید که از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند. امروزه کارگاه های زیادی وجود دارد که اقدام به تولید تیرچه میکنند که فاقد صلاحیت هستند.

سقف کرومیت- بهترین سقف

 

 کامپوزیت یا مختلط

دلیلی که این سقف را کامپوزیت یا مختلط نامیده اند عملکرد مختلط بتن و فولاد است که با یکدیگر در تحمل بار کار میکنند. برای اینکه عملکرد مختلط بتن و فولاد به درستی انجام شود از برشگیر استفاده میکنیم که معمولا ناودانی هستند.

تفاوت کرومیت و کامپوزیت در اسکلت فلزی

 • سقف کامپوزیت از زیر نیاز به قالب بندی دارد. برای اینکار معمولا از تخته و چهار‌تراش استفاده می‌شود. این موضوع اجرای این سقف را کند تر از کرومیت میکند.
 • فاصله تیرچه ها در کامپوزیت توسط طراح سازه تعیین شده و حدودا ۱ متر است در حالیکه همین فاصله در کرومیت حدود ۷۰ سانتیمتر است.
 • تیرچه ها در کامپوزیت تنوع بیشتری دارند و دست طراح سازه بازتر است. مثلا میتوان از مقاطع IPE‌ یا لانه زنبوری یا تیرورق استفاده کرد در حالیکه در کرومیت طراح در انتخاب تیرچه و فاصله آنها محدودیت دارد و دستش باز نیست.
 • در دهانه های بیش از ۸ متر توصیه میشود از کرومیت استفاده نشود در حالیکه در کامپوزیت محدودیتی نداریم.
 • کنترل لرزش در کامپوزیت اهمیت بیشتری دارد. بنابراین حتما کار را به یک طراح سازه حرفه ای بسپارید.

 

سقف کامپوزیت- بهترین سقف

 

عرشه فولادی

نام دیگر این سقف متال دک می باشد. این سقف مشابه با سقف کامپوزیت است. مشخصه اصلی این دسته ها استفاده از ورق های گالوانیزه کنگره دار است که نقش قالب دائمی دارد. در حال حاضر با گران شدن قیمت ورق گالوانیزه تمایل نسبت به این سقف ها افت پیدا کرده است.

تفاوت کمپوزیت و عرشه فولادی

 • عرشه فولادی به خاطر حضور ورق های کنگره دار نیازی به قالب بندی با تخته چوب و چهار‌تراش ندارد بنابراین سرعت اجرایی آن به مراتب بیشتر است. به نحوی که می‌توان حتی در شرایطی تمامی طبقات را با هم نیز بتن ریزی کرد.
 • در سقف عرشه فولادی به خاطر حضور ورق های گالوانیزه فاصله تیرچه‌ها نیز بیشتر می‌شود. کامپوزیت فاصله تیرچه‌ها حدود ۱ متر است در حالیکه در عرشه این فاصله را میتوان تا ۲-۳ برابر افزایش داد و از تعداد تیرچه ها کم کرد.
 •  کامپوزیت همانطور که گفتیم نیاز به برشگیر داریم. از آنجایی که عرشه فولادی نیز نوعی کامپوزیت است نیاز به برشگیر دارد ولی برخلاف سقف های کامپوزیت ساده که از ناودانی به عنوان برشگیر دارد در سقفهای عرشه این نقش را گلمیخ بازی میکند.
 • درست اجرا شدن گلمیخ ها در سقف های عرشه فولادی از اهمیت زیادی برخوردار است که باید به یک تیم اجرایی حرفه ای سپرده شود. در حالیکه در سقف کامپوزیت چون ماهیتا ساده تر بوده و ورق گالوانیزه نداریم هنگام اجرا با این مشکل روبرو نیستیم.
 • مشکل آلودگی صوتی در هنگام اجرای سقف‌های عرشه فولادی نیز مشکلی است که باید از قبل آنرا در‌نظر گرفت. هنگام جابجا کردن ورق های گالوانیزه عرشه توسط کارگران و همچنین هنگام رفت و آمد بر روی این ورق ها سر و صدای زیادی درست میشود!سقف عرشه فولادی- بهترین سقف

با مقایسه این و بررسی دقیق‌تر به راحتی می‌توانید بهترین سقف را برای اسکلت فلزی خود انتخاب کنید.

منبع